Włącz ułatwienia dostępu

dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW
Politechnika Warszawska

Profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu budownictwa hydrotechnicznego, inżynierii wodnej i środowiska. W latach 2014-2020 Kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, w latach 2016-2023 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW, a w latach 2020-2024 Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

Zajmuje się zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w geotechnice, hydrotechnice i inżynierii środowiska, oceną stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych np. skaningu laserowego, termomonitoringu, pomiarów światłowodowych itp. Jest specjalistą w zakresie modelowania numerycznego zagadnień filtracji wody w ośrodku gruntowym, analiz bezpieczeństwa obiektów hydrotechnicznych oraz oddziaływań głębokich posadowień na obiekty sąsiednie (w tym infrastrukturę podziemną) i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym wraz z ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu (zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji obiektu). Jest prekursorem uwzględniania zmian w stosunkach wód gruntowych na skutek interakcji z konstrukcją i zjawisk zachodzących w gruncie spowodowanych przez filtrującą wodę (deformacje filtracyjne: erozja, sufozja, kolmatacja) w obliczeniach i analizach numerycznych dotyczących bezpieczeństwa obiektów budowlanych. Kierownik kilku interdyscyplinarnych zespołów przy opracowaniu ekspertyz i opinii dotyczących stanu technicznego istniejącej infrastruktury podziemnej jak również nowych inwestycji wykonywanych technikami bezwykopowymi. Współautor „wytycznych odbiorowych” wykładzin CIPP.

Wybrane metody monitoringu kolektorów w trakcie modernizacji technikami bezwykopowymi i późniejszej eksploatacji

W referacie przedstawione zostaną możliwości monitoringu kolektorów w trakcie i po renowacji technikami bezwykopowymi. Zastanie omówiona metoda, która może być wykorzystana do monitoringu ścianki istniejącego kolektora. W infrastrukturze podziemnej o szczególnym znaczeniu ocena bezpieczeństwa i niezawodności pracy konstrukcji ma bardzo duże znaczenie. Wykonywane modernizowane sieci nie są monitorowane w sposób ciągły. Omawiana metoda daje możliwość monitorowania w sposób geometrycznie ciągły procesu bezwykopowej modernizacji a następnie stanu instalacji na etapie eksploatacji. Pozwala na monitorowanie zarysowań i odkształceń pierwotnej konstrukcji kolektora. Ma to szczególne znaczenia w terenach zurbanizowanych (na skutek obciążeń dynamicznych oraz zmian warunków wodno-gruntowych) i terenach występowania szkód górniczych.


Wróć do prelegentów